Stichting Support Stotteren boekt historisch succes in Werkagenda VN-verdrag handicap
Stichting Support Stotteren heeft, samen met andere organisaties voor communicatieve beperkingen, een cruciale doorbraak gerealiseerd in de Werkagenda VN-verdrag Handicap van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). Door intensieve lobby zijn we erin geslaagd de problematiek van mensen die stotteren en buiten de huidige regelgeving vallen op de nationale agenda te zetten. Dit is een groot en belangrijk keerpunt dat de weg effent voor passende ondersteuning op de arbeidsmarkt.
Ondersteuningsbehoefte centraal
Het belangrijkste resultaat is de vastlegging van het principe dat de ondersteuningsbehoefte van mensen met een beperking centraal moet staan in de langetermijnvisie voor de Banenafspraak, in plaats van hun uitkeringsstatus (WIA, Wajong) of opname in het doelgroepregister.
Waarom is dit zo belangrijk voor mensen die stotteren?
Tot nu toe werden mensen die stotteren – ongeacht de ernst – vaak niet geholpen bij het vinden of behouden van werk. De reden? Ze vallen meestal buiten de geldende wet- en regelgeving, omdat ze geen WIA- of Wajongstatus hebben en niet in het doelgroepregister staan. Onze groep was daarmee een “vergeten beperking” in de arbeidsregelgeving.
Met het voornemen om de ondersteuningsbehoefte centraal te stellen, erkent het Ministerie van SZW eindelijk de problemen die een aantal mensen met een communicatieve beperking ervaart op de arbeidsmarkt. Dit betekent dat in de toekomst de focus ligt op wat iemand nodig heeft om een passende, betaalde baan te vinden en te houden, in plaats op een formele status.
Resultaat: drie belangrijke punten in de Werkagenda
Onze inzet heeft geresulteerd in de opname van de volgende drie essentiële passages in de Werkagenda VN-verdrag Handicap van het kabinet:
- Langetermijnvisie banenafspraak: stel de ondersteuningsbehoefte van mensen met een beperking centraal
De focus verschuift: het gaat niet langer om welke uitkering iemand heeft of bij welke doelgroep iemand hoort, maar puur om de ondersteuning die nodig is om een baan te behouden of te vinden. - SZW versterkt de ondersteuning aan zelfstandig ondernemers
Ook mensen met een beperking die zelfstandig ondernemer zijn, of willen worden, krijgen meer aandacht in beleid en uitvoering. Er moet aanspraak gemaakt kunnen worden op voorzieningen en een vangnet, waardoor ondernemen voor iedereen toegankelijker wordt. - SZW wil kijken naar wat we kunnen leren van omringende landen
Dit punt is volledig op het conto van Stichting Support Stotteren te schrijven! We hebben de aanpak van onder andere Duitsland sterk gepromoot. SZW gaat nu onderzoeken welke maatregelen en succesverhalen uit het buitenland – en dan met name omringende landen – goed werken en in het Nederlandse beleid kunnen worden overgenomen.
‘Communicatieve Beperkingen’ genoemd in Kamerdebat
De impact van onze samenwerking is niet onopgemerkt gebleven. Het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft de groep van organisaties voor mensen met een ‘communicatieve beperking’ – waar Stichting Support Stotteren deel van uitmaakt – expliciet als voorbeeld genoemd in de Werkagenda.
"In samenwerking met Ieder(in), zijn in totaal zo’n 50 organisaties uitgenodigd om mee te praten op alle levensdomeinen. Denk bijvoorbeeld aan een groep organisaties die mensen met communicatieve beperkingen vertegenwoordigen, of een groep organisaties van mensen met motorische beperkingen.”
(Bron: Werkagenda 2025 - 2030).
Tijdens het Kamerdebat over de Werkagenda op 9 september, onderstreepte de Staatssecretaris van VWS de cruciale rol van onze groep nogmaals. Sterker nog: zij corrigeerde een eerdere fout in een brief en benoemde onze stichting officieel in de Tweede Kamer.
Dit is het fragment uit het debat dat onze lobby bekrachtigt:
“Ik zou graag willen beginnen met excuses, want vlak voor het debat begon, is mij duidelijk gemaakt dat ik in een brief een fout heb gemaakt. […]. Ik wil ze hier toch nog even benoemen, want de juiste samenstelling moet zijn: stichting TOS Centraal, Stichting Support Stotteren, de Patiëntenvereniging Hoofd-Hals en ISAAC-NF. Dat heb ik bij dezen graag even rechtgezet."
(Bron: Tweede Kamer, debatdirect.nl)
Dit is een groot compliment en een duidelijke erkenning van hoe wij onze krachten hebben gebundeld om deze vergeten groep bij alle ministeries op de kaart te zetten – tot in het hart van het politieke debat. De officiële benoeming van Stichting Support Stotteren door de Staatssecretaris in de Kamer onderstreep onze succesvolle lobby.
Wat gebeurt er nu?
Nu de Werkagenda naar de Tweede Kamer is gestuurd en daar is aangenomen, wordt met de uitvoering gestart. Stichting Support Stotteren blijft, samen met stichting TOS Centraal, de Patiëntenvereniging Hoofd-Hals en ISAAC-NF de vinger aan de pols houden om te zorgen dat deze beloftes en doorbraken daadwerkelijk leiden tot concrete verbeteringen voor iedereen met een communicatieve beperking die problemen ervaart.
Blijf onze website volgen voor updates over de uitvoering en hoe u zich kunt inzetten!